our publications

We are building the future! view

Newsletter

questionnaire

Partners

Podlaski klaster budownictwa pasywnego

20-12-2013

Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego jako sp. z o.o. zostało utworzone 20 lutego 2008 roku na mocy porozumienia o współpracy firm z branży budownictwa energooszczędnego, które następnie umową z dnia 28 marca 2008 roku powołały Podlaski Klaster Budownictwa Pasywnego. Jako koordynatora działań Podlaskiego Klastra Budownictwa Pasywnego określono Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego.

Podlaski Klaster Budownictwa Pasywnego jest grupą przedsiębiorstw funkcjonujących w branży budowlanej, jak również w pokrewnych sektorach, instytucji i jednostek naukowych zlokalizowanych w województwie podlaskim oraz sąsiednich regionach. Koordynatorem Klastra jest Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego Spółka z.o.o.Podlaski Klaster Budownictwa Pasywnego jest grupą przedsiębiorstw funkcjonujących w branży budowlanej, jak również w pokrewnych sektorach, instytucji i jednostek naukowych zlokalizowanych w województwie podlaskim oraz sąsiednich regionach. Koordynatorem Klastra jest Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego Spółka z.o.o.

Misją Podlaskiego Klastra Budownictwa Pasywnego jest promowanie technologii budownictwa energooszczędnego – technologii znanej i stosowanej w Niemczech, Skandynawii, Szwajcarii czy Austrii. Budynki wykonane w tej technologii  charakteryzują się najwyższym komfortem cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, a w przyszłości niskimi kosztami eksploatacji. Szacuje się, że zwrot kosztów poniesionych w związku z zastosowaniem budownictwa pasywnego i energooszczędnego to okres pięciu lat. Technologia inteligentnego budownictwa energooszczędnego jest technologią o najwyższym stopniu innowacyjności stosowaną obecnie w budownictwie. Jej zastosowanie nabiera szczególnego znaczenia z uwagi na zwiększone – o 35% -  zużycie energii w naszej strefie klimatycznej, rosnące ceny nośników energii oraz ograniczenia Unii Europejskiej dla Polski w wytwarzaniu CO2. Z badań przeprowadzonych w Austrii (brak danych dla Polski) wynika, że poprzez systematyczne stosowanie technologii budownictwa pasywnego w tym kraju, do 2020 roku potencjał oszczędności energii równy będzie przykładowo zużyciu paliwa przez 2,3 mln samochodów. W konsekwencji wpłynie to na zmniejszenie emisji CO2 o 6,2 mln ton. Wysokie kary dla Austrii przewidziane za ewentualne przekroczenie w latach 2008-2020 emisji CO2 (4 miliardy euro) obrazują powagę sytuacji.

Odnosząc powyższe do realiów polskich - warunków klimatycznych, poziomu rozwoju technicznego i technologicznego - możemy stwierdzić, że konieczne jest zastosowanie technologii inteligentnego budownictwa energooszczędnego w Polsce.


Podlaskie Passive House Centre brings together stakeholders in promoting intelligent passive building technologies. PCBP strength is a wide range of construction services. The center is:

    offer of the leading representatives of broadly understood construction industry,
    many years of experience and many satisfied business customers
    competent, qualified employees, teams, architects,
    professional consultancy in the field of energy-efficient construction

Due to the multi-stage investment process, each investor is treated by us individually.

 

Dane kontaktowe:
adres: ul. Łubniki 64, 16-060 Zabłudów
tel: 85 7188660
email: 
www: 
news list

Members of the cluster