our publications

We are building the future! view

Newsletter

questionnaire

Media about us

Inteligentny budynek – wygoda i oszczędność

18-02-2013

Inteligentny Budynek integruje ze sobą wszystkie instalacje znajdujące się w domu. Steruje i zarządza różnymi systemami. Zapewnia współdziałanie i komunikację pomiędzy nimi. Właściciel domu dzięki mobilnym aplikacjom wszystko to może mieć pod kontrolą będąc zarówno w budynku, jak i poza nim.

– Pierwotnie założenia inteligentnego budynku obejmowały wyłącznie instalacje alarmowe, oświetlenie oraz sterowanie procesami klimatyzacyjnymi – mówi Piotr Nieciecki, dyrektor Działu Klienta Detalicznego firmy Coral, należącej do Wschodniego Klastra Budowlanego. – Dzięki zastosowaniu komputerów i standaryzacji komponentów wchodzących w skład instalacji różnego typu, pojawiła się możliwość śledzenia i sterowania wszelkimi procesami zachodzącymi w budynku. W kompleksowy sposób możemy sterować pracą oraz monitorować pracę urządzeń do sterowania: oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, sterowania pracą żaluzji i markiz, gospodarstwa domowego, nadzoru i kontroli dostępu, telewizji przemysłowej, zarządzania energią czy komunikacji z innymi systemami – wymienia.

Magistrala daje możliwość realizacji idei inteligentnego budynku,  w którym poszczególne urządzenia wyposażenia technicznego podlegają celowemu działaniu, mającemu jako kryterium minimum kosztów eksploatacji (rozumianych bardzo ogólnie - jako sumy kosztów energii, remontów, przebudowy, a także nadzoru i utrzymania w sprawności technicznej instalacji, które wiążą się również bezpośrednio z kosztami osobowymi służb utrzymania systemu w ciągłej pracy).

– Bogactwo urządzeń pozwala na wykonanie dowolnie skomplikowanej instalacji, jak i prostej, ale dobranej stylistycznie do potrzeb klienta – mówi Piotr Nieciecki. – Możliwe jest stworzenie scenariusza, który po wyjściu z domu zamknie wszystkie rolety antywłamaniowe, wyłączy światło i przełączy ogrzewanie na niższy bieg w celu zabezpieczenia domu i eliminacji bezproduktywnego zużycia energii, które zwiększa rachunki i wpływa negatywnie na środowisko. A to wszystko automatycznie przy wyjściu z budynku ostatniego domownika, czy też pracownika w przypadku biur.

Możliwe jest też spełnienie bardziej indywidualnych potrzeb użytkownika, jak np. podlewanie ogrodu, czy podgrzanie podłogi w łazience osobie, która lubi na boso wyjść spod prysznica. Jedną z większych zalet systemu jest możliwość obserwacji i monitoringu stanu instalacji elektrycznej, temperatury czy otwarcia drzwi w domu przez internet.

– Żeby wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu instalacji czy zmodernizować ją, zazwyczaj wystarczy samo szybkie i bezproblemowe przeprogramowanie urządzeń przez instalatora – podpowiada Nieciecki. - W przypadku sieci radiowej podatność na modernizacje jest jeszcze większa.

Najbardziej rozpowszechnionym europejskim standardem systemów automatyki budynkowej jest system inteligentnego budynku KNX/EIB. Dzięki swojej powszechności, w tym systemie można budować instalację w oparciu o urządzenia różnych producentów.

Members of the cluster