our publications

We are building the future! view

Newsletter

questionnaire

Media about us

Inspirowani słońcem - fasada w technologii fotowoltaicznej

08-05-2013

Planowana instalacja umożliwi produkcję energii elektrycznej za pomocą modułów fotowoltaicznych, czyli urządzeń dokonujących konwersji promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Instalacja będzie usytuowana na południowej ścianie  budynku siedziby firmy CORAL w Białymstoku przy ul. Błękitnej 1. Moduły fotowoltaiczne będą mocowane na dedykowanych konstrukcjach zapewniających bezpieczne użytkowanie i obsługę systemu fotowoltaicznego.

Jest to prawdopodobnie pierwsza taka inwestycja w kraju. – Wprawdzie spotykane są nieliczne rozwiązania wykorzystujące pionowe ściany budynków pod montaż modułów fotowoltaicznych, jednak instalacja w naszej firmie jest jedyną fasadą fotowoltaiczną w kraju zintegrowaną z budynkiem– mówi Waldemar Perkowski, właściciel firmy Coral W. Perkowski, J. Perkowski Sp.j..

Prace budowlane będą prowadzone dwuetapowo.  Te związane z przygotowaniem budynku rozpoczną się już na początku maja 2013 roku i potrwają około miesiąca. Drugi etap związany z montażem konstrukcji i modułów fotowoltaicznych planowany jest na początku czerwca, a prace uruchomieniowe powinny zakończyć się do końca miesiąca.

Modernizacja budynku firmy Coral będzie polegać na montażu modułów fotowoltaicznych do dedykowanej, aluminiowej konstrukcji fasadowej mocowanej do ściany frontowej budynku. - Inwestycja przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku – mówi Andrzej Sobolewski, Dyrektor Działu Energii Słonecznej firmy Coral. – Ograniczymy dzięki temu zużycie konwencjonalnej energii elektrycznej. Natomiast energia elektryczna generowana w modułach fotowoltaicznych poprzez urządzenie przekształcające prąd stały na prąd przemienny zasilać będzie sieć elektryczną budynku, a nadwyżki energii będą mogły być odsprzedawane dystrybutorom energii elektrycznej – podkreśla Andrzej Sobolewski.

W przypadku niewystarczających zasobów energii „fotowoltaicznej” mogącej wystąpić w ciągu dni o niskim nasłonecznieniu lub nocą urządzenia w budynku będą zasilane z sieci energetycznej.

Zastosowanie modułów fotowoltaicznych jako fasady budynku to przynajmniej kilka wymiernych korzyści:

- Po pierwsze, wpłynie na ograniczenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej – mówi Andrzej Sobolewski. - W najgorętszych miesiącach instalacja będzie w stanie zasilać urządzenia biurowe i klimatyzacyjne, co znacząco obniży koszty eksploatacyjne – dodaje. - Po drugie, moduły w wybranej kolorystyce podniosą wartość wizualną budynku, który stanie się dzięki nim łatwo rozpoznawalny. Zastosowanie modułów fotowoltaicznych jako fasady budynku wymaga podobnych kosztów jak w przypadku szklanych systemów fasadowych, jednak mają tą przewagę, że każdego roku generują wymierne oszczędności wynikające z ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym idzie zwiększają efektywność energetyczną budynku - wymienia. – Po trzecie, firma Coral oferuje swoje usługi projektowe i instalacyjne przy budowie systemów fotowoltaicznych w związku z tym instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z budynkiem siedziby firmy stanowić będzie doskonałą wartość marketingową. A po czwarte, instalacja fotowoltaiczna jako przyjazna środowisku technologia wytwarzania elektryczności dobrze wpisuje się w proekologiczną politykę województwa Podlaskiego. Przy odpowiednio prowadzonej akcji promocyjnej może stać się narzędziem pobudzania świadomości ekologicznej mieszkańców miasta i wskazywania konkretnych pro-ekologicznych rozwiązań. Wartością dodaną może być również edukacyjny charakter inwestycji z uwagi na prowadzoną już współpracę firmy Coral z uczelniami i szkołami technicznymi na terenie województwa - dodaje.

Parametry techniczne instalacji fotowoltaicznej

Planowana instalacja składa się z zestawu 47 modułów Viessmann Vitovolt 200 o mocy 255 W każdy, ułożonych w sposób pokrywający elewację budynku. Połączone w tzw. stringi moduły tworzą panel fotowoltaiczny o mocy 11,985 kW, za pomocą którego w tej lokalizacji można wyprodukować około 8500 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Koszt inwestycji netto to             84 000 zł

 

Przy założeniu wejścia w życie Ustawy o OZE sprzedaży całej wyprodukowanej energii stopa zwrotu z inwestycji może sięgać 13,2%

http://archiwum.pb.pl/3119146,41359,firma-zasilana-sloncem

http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl/artykul/fasada-bialostockiej-firmy-coral-wyprodukuje-prad-ze-slonca

http://www.bialystokonline.pl/bialostocka-firma-zamontuje-innowacyjna-instalacje-do-pozyskiwania-pradu,artykul,69816,4,1.html

http://ogrzewaniedomu.info/inspirowani-sloncem-fasada-w-technologii-fotowoltaicznej/

http://www.ogrzewnictwo.pl/aktualnosci/inspirowani-sloncem-fasada-w-technologii-fotowoltaicznej

Members of the cluster