our publications

We are building the future! view

Newsletter

questionnaire

Media about us

Doceniamy budownictwo energooszczędne

09-01-2013

Przyjazny mikroklimat, niskie koszty ogrzewania i szybki czas budowy domu – bo jest on gotowy do zamieszkania w ciągu 2 - 3 miesięcy od rozpoczęcia prac to najczęściej wymieniane zalety domów  energooszczędnych. W dobie wysokich kosztów ogrzewania zdecydowanie najważniejszym jest energooszczędność.

Wykorzystując pompy ciepła, ogrzewanie domu o powierzchni 150 m2 kosztuje rocznie mniej niż ogrzanie mieszkania w bloku o powierzchni około 50 m2! Jest to możliwe dzięki zastosowanym przy budowie domu materiałom. Sam proces budowy domu od budowy w technologii tradycyjnej różni szybkość realizacji. O ile w przygotowaniu nie ma różnic, tyle samo czasu zajmuje uzyskanie pozwolenia na budowę,  budowa domu pod klucz trwa od dwóch do trzech miesięcy. A jeśli klient zdecyduje się na samodzielne wykończenie (tzw. stan developerski), wówczas po 4 - 6 tygodniach ekipa opuszcza plac budowy przekazując inwestorowi dom.

Budownictwo energooszczędne nie jest nowym zagadnieniem w Polsce. Pierwsze takie domy powstały już w latach 90- tych. Do tej pory temat nie był zbyt popularny ponieważ ciążą na nim złe opinie dotyczące budownictwa w stylu kanadyjskim właśnie z początku lat 90-tych ubiegłego stulecia.

- Dwadzieścia lat temu jak grzyby po deszczu powstawały w Polsce rodzinne firmy budujące „kanadyjczyki” – mówi Jarosław Borowski, pełnomocnik Zarządu ds. Zarządzania Jakością z firmy Budimex Danwood w Bielsku Podlaskim. – Bardzo często zakładane one były przez osoby, które wcześniej pracowały w USA lub Kanadzie przy wznoszeniu takich domów. Niestety, to co w tych krajach było normą u nas wchodziło dopiero na rynek. W Polsce nie było odpowiednio przygotowanego drewna konstrukcyjnego, materiałów i przede wszystkim fachowców. Do budowy domów energooszczędnych wykorzystywano tych samych materiałów co przy domach budowanych tradycyjnie – opowiada. W konsekwencji doszło do tego, że wiele domów trzeba było rozbierać ponieważ poprzez wadliwe wykonanie stanowiły one zagrożenie dla mieszkańców. To było przyczyną powstania złej opinii o domach szkieletowych i twierdzenia, że nie nadają się one do polskiego klimatu. – Wiemy jednak, że to tylko wymówka. Wtedy nikt nie chciał się przyznać do fuszerki przy budowie tego typu domów – mówi Jarosław Borowski.

Budimex Danwood buduje domy prefabrykowane od 1995 roku. Nie są to „kanadyjczyki”, ale domy budowane z gotowych elementów, tak jak się to robi np. w Niemczech czy Skandynawii. - Zanim jednak rozpoczęliśmy produkcję tego typu domów, nawiązaliśmy współpracę z duńskimi architektami i konstruktorami – mówi Borowski. -  Kupiliśmy od nich know-how produkcji elementów, żeby na każdym etapie budowy pracować profesjonalnie. By gwarantować jakość każdego produkowanego przez nas elementu – opowiada.

Stereotyp „kartonowego domu” istnieje w świadomości wielu Polaków do dzisiaj. Firmy budowlane postawiły na rynki zagraniczne. - Pierwszy dom w Niemczech zbudowaliśmy w 1996 roku – mówi Borowski. Konsekwencja w działaniu, wysoka jakość wykonania, sprawne ekipy montażowe i wykończeniowe oraz korzystne ceny sprawiły, że oferta domów Budimex Danwood podbiła rynek Niemiec. Obecnie Budimex Danwood jest największym w Niemczech budowniczym domów energooszczędnych pod klucz. Co dziesiąty dom budowany w Niemczech pochodzi z fabryki z Bielska Podlaskiego i jest montowany przez pracowników polskiej firmy.      

Coraz więcej domów energooszczędnych buduje się w Polsce. Klientami są przede wszystkim osoby, które wracają do Polski z zagranicy i znają zalety tej technologii. Najwięcej takich domów buduje właśnie Budimex Danwood z Bielska Podlaskiego. – W ciągu ostatnich trzech lat liczba montaży na rynku polskim zwiększyła się z 30 do 50 domów energooszczędnych rocznie – mówi Jarosław Borowski. – Obecnie spośród produkowanych w naszej fabryce domów, jeden tygodniowo trafia na rynek polski.

http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl/artykul/domy-z-budimex-danwood-podbijaja-rynki

http://ogrzewnictwo.pl/artykuly/docenienie-budownictwa-energooszczednego

http://regiodom.pl/portal/budowa/sciany-i-stropy/domy-energooszczedne-budowane-z-prefabrykatow

http://www.bialystokonline.pl/podlaska-firma-najwiekszym-budowniczym-domow-energooszczednych-w-niemczech,artykul,68041,4,1.html

Members of the cluster